Kotlina Kłodzka
Oczywiście Góry Stołowe to nie jedyna oferta turystyczna Ziemi Kłodzkiej: Wambierzyce z majestatyczną bazyliką, rozległą Kalwarią, ulubionym przez dzieci mini-zoo i skansenem gospodarstwa domowego, Nowa Ruda z oddanym obecnie turystom podziemiem najstarszej kopalni Europy, zespół uzdrowisk kłodzkich (Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój), unikalna Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie czy samo Kłodzko z Twierdzą, podziemnym labiryntem i pięknymi kościołami to tylko niektóre przykłady atrakcji turystycznych tego regionu.
A oto kilka przykładów ciekawszych zabytków Kotliny Kłodzkiej:
Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się w Masywie Śnieżnika na Ziemi Kłodzkiej, powyżej wsi Kletno, na wysokości ok. 800 m. Jest to najdłuższa jaskinia Sudetów - liczy około 2500 m korytarzy. Znaleziono tu olbrzymie ilości kości zwierząt, w większości gatunków już wymarłych. Od licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego wzięła swoją nazwę. To aktualnie 13 co do długości polska jaskinia. W roku 1983 część korytarzy udostępniono dla turystów. Na trasie o długości ok. 350 m wykonano oświetlone wygodne chodniki i schody. Szczególnie piękna jest Sala Pałacowa - można zobaczyć stalaktyty, stalagmity, misy martwicowe, kaskady, draperie i inne formy jaskiniowe. Grota powstała w pięknych białych marmurach, ale nacieki mają wiele barw od bieli po odcienia czekoladowe.
Kaplica Czaszek - Jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Znajduje się tutaj 3 tysiące czaszek, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. Ciekawsze okazy czaszek, ongiś leżące na ołtarzu, umieszczono w szklanej gablocie. Znajdują się tam czaszka ks. Tomaska (zmarłego w 1804, umieszczona tam zgodnie z jego ostatnią wolą), grabarza Langera, wójta Czermnej i jego żony. Obok leżą przedziurawione czaszki dwóch żołnierzy zabitych bronią białą, kość udowa wysokiego (ok.2 m) Szweda i charakterystycznie zbudowana Tatara, a także czaszki ze zmianami chorobowymi i źle zrośnięte kości kończyn. Wśród piszczeli, czaszek, ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie rzeźby aniołów: jeden z trąbą (pod nim napis: "Powstańcie z martwych"), drugi z wagą (z napisem: "Pójdźcie pod sąd"), na środku ołtarz z barokowym krzyżem.
Kopalnia Złota - Trasa turystyczna została wytyczona w dwóch historycznych sztolniach: "Sztolni Gertrudy" i "Sztolni Czarnej Górnej" Kopalni złota w Złotym Stoku. Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika w grupach liczących nie więcej niż 40 osób. Należy zaopatrzyć się w ciepłe ubiory, ponieważ temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7° C. Część chodników możemy zobaczyć tylko z łodzi, gdyż zostały one zalane wodą na skutek wybudowania tu tamy. W części sztolni udostępnionej do zwiedzania znajdziemy m.in. bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku. W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, wyeksponowano dawne narzędzia górnicze (znalezione w kopalni) i hutnicze (m.in.: piec muflowy, w którym wytapiano złoto).
Muzeum Bajek - Intencją muzeum bajek w Kudowie Zdrój jest ocalenie od zapomnienia i uświadomienie wszystkim jaką ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa zabawka. W Bajce zobaczymy zabawki z XIX i XX wieku, między innymi zabawki z drewna, gliny, porcelany, żeliwa, blachy, cyny, itp. Zabawki ludowe, pamiątkarskie, obrzędowe, teatralne oraz zabawki dla dorosłych - z pozytywką. Eksponaty prezentowane są w specjalnych gablotach, których wnętrza zostały zaprojektowane i wykonane przez plastyków Hannę i Małgorzatę Kopytko oraz scenografa Monikę Lucińską.
Muzeum Papiernictwa - W salach budynku głównego papierni w Dusznikach Zdroju prezentujemy historię papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku. Uzupełnieniem głównych tematów ekspozycji są wątki ściśle związane z historią papiernictwa dotyczące materiałów pisarskich poprzedzających wynalazek papieru, techniki drukarskiej oraz wyrobów papierowych. W przyziemiu papierni odbywa się pokazowa rękodzielnicza produkcja papieru, prowadzona w oparciu o zrekonstruowane i historyczne urządzenia pozyskane z modernizowanych fabryk papieru. Pokryte polichromią sale pierwszej kondygnacji strychowej udostępnione są zwiedzającym podczas wystaw czasowych. W pawilonie na dziedzińcu muzealnym prezentowana jest wystawa nt historii drukarstwa.
Muzeum Żaby - W roku 2002 zostało otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Żaby, które znajduje się przy Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie Zdrój. Celem utworzenia tego nietypowego muzeum było wyeksponowanie przedmiotów codziennego użytku wiążących się w sposób pośredni lub bezpośredni z wizerunkiem płazów a w szczególności żab. Jednocześnie prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane. Muzeum posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów. Z uwagi na ciągłe powiększanie kolekcji, prosimy wszystkich zainteresowanych o przekazywanie kolejnych przedmiotów z wizerunkiem żaby, które staną się eksponatami w naszym muzeum.
Muzeum Górnictwa - Na byłym polu górniczym Piast kopalni Nowa Ruda udostępniono do zwiedzania 700 m podziemnych wyrobisk górniczych i XIX wieczny kompleks obiektów przemysłowych. Można tu zapoznać się z bogatą, ponad 500-letnią historię górnictwa węglowego w regionie.
Twierdza Kłodzko - W X wieku, w miejscu dzisiejszej twierdzy, istniał gród, który często niszczony i odbudowywany, z czasem staje się potężnym zamkiem. Zamek w czasie wojny 30-letniej zostaje poważnie zniszczony. Na jego ruinach Austriacy budują fortyfikacyjne. Fortyfikacje wzniesione przez Austriaków rozbudowuje zwycięzca wojen śląskich król pruski Fryderyk II. W końcu XVIII wieku twierdza otrzymuje dzisiejszy kształt. Od tej pory twierdza służyła jako koszary i więzienie. W okresie II-giej wojny światowej twierdza jest więzieniem dla jeńców wojennych, a od lipca 1944r. do maja 1945r. zakładem zbrojeniowym firmy AEG - produkującym nadajniki i odbiorniki radiowe dla łodzi podwodnych i rakietowych pocisków V1 i V2. Po wojnie mieszczą się tutaj magazyny wojskowe, które ulegają w latach 1956-58 likwidacji.
Walim i Osówka - U schyłku II wojny światowej Niemcy hitlerowskie przeniosły produkcję zbrojeniową do podziemnych wyrobisk z uwagi na niszczące naloty alianckie. Wszystkie 6 wyrobisk jest położonych dokładnie na tej samej poziomicy. Skala prac jest gigantyczna. Niektóre komory pomieścić mogą domy jednorodzinne. Można prześledzić postęp prac - odcinki wybetonowane, odcinki w trakcie betonowania oraz surowe wyrobiska w litej skale. Wyrobiska zabezpieczono dla turystów blaszanymi dachami i siatkami. Są one oświetlone i zwiedza się je w pozycji pionowej. Dla turystów dostępne są obecnie dwa kompleksy: "Walim" przy szosie z Walimia na Przełęcz Sokolą oraz "Osówka".